Halı bakımı ve temizliği

ev yapimi enzim
Ev temizliği için ev yapımı deterjan
23 Ekim 2015

Halı bakımı ve temizliği

hali bakimi

Halı bakımı ve temizliği

Halı bakımı ve temizliği Halı temizliğinde öncelikle halı şampuanı kullanmadan düzenli vakumlamanın yeterli olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Ayakkabı tabanlarınıza daha dikkatli baktığınızda geniş bir kir ve toz yelpazesi bulmanız şaşırtıcı olmaz. Tüm bu kirlerin halınıza ayakkabılarınızla taşındığını ve bu inatçı lekeleri halımızdan çıkarmaya çalışırken suçun aslında tamamıyla sizde olduğunu unutmayın. Bu koşullar altında halı üzerinde ayakkabı ya da çorap giyme tercihi tamamıyla size kalıyor.

Halı temizliği konusunda birçok yöntem uygulanır. Bu yöntemlerden bazıları uzmanlarca önerilmiş, bazıları ise alışılagelmiş bilgiler içerir. Örneğin halıdaki yemek lekelerini traş köpüğü ile çıkarabileceğiniz, lekenin üzerine sıkılan köpüğü 15 dakika leke üzerinde bekletmemizin yeterli olacağı söylenir. Sirke ve su karışımından oluşan sıvıyla yapılacak durulama işleminin ardından lekeden eser kalmayacağı yönünde pratik çözüm önerileri sunulur.

Peki ama tüm bu temizlik ve bakım uygulamalarının hangisi gerçekten halıya zarar vermeden lekeleri yok eder? İşte halı temizliğinde merak edilen soruların uzman görüşleriyle yanıtları

 

halı yıkama

Halı bakımı ve temizliği

Temizlik ürünlerinin kullanımı halının çekmesine neden olur mu?

Hayır. Yıllar önce, üreticilerin jüt altlık kullanmalarından dolayı bazı halılar yıkandığında çekiyordu. Bilindiği gibi jüt doğal bir elyaf olduğundan çekmekle kalmayıp gereğinden fazla su tutar. Eskiden buhar temizliğinde kullanılan yöntemlerle bu tarz bir aşırı ıslanma olabiliyordu. Bugün neredeyse tüm halılar sentetik altlığa sahip olduğundan, bu durum halının çekmesini engellemektedir. Bazı iyi ve kaliteli bakım ürünleri güçlü leke çıkarıcı yapılarıyla halı altlıklarını gereğinden fazla ıslanmasını önlemektedir.

Halı bir kez temizlendiğinde çok daha çabuk kirlenir. Halı bakımı ve temizliği Doğru mudur?
 Bazı kalitesiz temizlik malzemeleri kullanıldığında belki evet ama kaliteli ürün tercih edildiğinde böyle bir şey söz konusu olmaz. 2 aşamalı temizlik işlemi uygulanarak basınçlı sıcak su ve ileri teknoloji temizlik ürünlerinin kullanımı kir ve tozları azaltacaktır. PH dengeli bir durulama ve güçlü bir vakumlamanın ardından halınız hiç olmadığı kadar yumuşak ve temiz olacaktır.

Halının kuruması ne kadar zaman alır?
Halının malzemesi, türü ve evinizdeki bağıl nem oranı gibi faktörler kuruma süresini etkiler. 3 saatten 16 saate kadarlık zaman dilimi halının tamamıyla kurumasını sağlayacaktır. Ancak temizlendikten hemen sonra eğer çok gerekiyorsa halının üzerine basıp yürünebilir, bu açıdan tamamıyla kurumasını beklemek gerekmez.

İnatçı lekeler ancak sürterek yok edilebilir. Doğru mudur?
Hayır. Halıdaki bazı lekeler çıkmakta direnebilir. Asla lekeyi sürterek yok etmeye kalkmayın. Bu uygulama yalnızca lekenin yayılmasına neden olacağından, daha ziyade yumuşak dokunuşlarla lekeyi silmeyi deneyin. Lekenin sürtülerek çıkarılması halı elyafın zarar vererek lekeyi dağıtır.

Diyarbakır temizlik şirketleri

Su halıyı mahveder. Doğru mudur?
Hayır. Halıya asıl zarar veren, düşük kalitedeki halı yıkama makinelerinin yeterli düzeyde suyu halının üzerinden alamamasıdır. Çünkü halının kuruma süreci doğru dürüst tamamlanamaz.

Halı koruyucu ürünler gerçekten işe yarıyor mu?
Çoğu zaman. Halıyı korumayı amaçlayan kaliteli ürünler elbette bu kapsamda yer almaktadır. Bu konuda profesyonellerin önerdiği yüksek kalitedeki ürünleri kullanmanızda fayda olacaktır. Nitekim yeni halıların üzerinde halı üreticisi tarafından uygulanmış koruyucu bulunur. Ancak bu koruyucu yoğun yaya trafiği ve elektrik süpürgesinin kullanım sıklığına bağlı olarak eskir ve yıpranır.

Yeni bir halının bakımı nasıl yapılmalıdır?

Halınızı yeni gibi koruma aşağıdaki 3 anahtar yolu izlemenize mümkün olacaktır.

  • Düzenli vakumlama
  • Dökülenleri sıvıları anında temizleme
  • Periyodik olarak profesyonel halı temizliği yaptırma

Halıda profesyonel temizlik neden bu kadar önemli? 

Elektrik süpürgesinin kir ve lekeleri yok etmede etkisiz kaldığı yerlerde profesyonel halı bakım ve temizlik prosedürlerini takip etmeden leke ve tozları yok etmek zordur. Dönem dönem uzman ve kalifiye bir temizlik elemanınca halınızın temizlenmesi gerekir.

Halı ne kadar sıklıkla temizlenmelidir?

Uzmanlar halının yılda bir kere profesyonel temizlik ve bakımını öneriyor.

Halıyı mümkün olduğunca yıkama ve temizlemeden kaçının. Doğru mudur?

Hayır. Nitekim bugün birçok halı firması yılda en az bir kez profesyonel temizliği öneriyor. Halıda oluşan kir ve tozların yaya trafiğiyle birleşmesi aşınmaya yol açarak halı elyafının bozulmasına neden oluyor. Halının kullanıldığı yerin yaya trafiği ne denli yoğunsa, halı da o kadar sık temizlik gerektirir.